Twoja relacja z Bogiem

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Z serii: Krótko i na temat:

Jak ci się powodzi w relacji z Bogiem i skąd to wiesz?

dr Dawid A. DeWitt

Ps 73 br Ale moje stopy omal się nie potknęły, mało brakowało, żebym upadł
(3) Zacząłem bowiem zazdrościć wszystkim niegodziwcom, widząc, że tak dobrze im się wiedzie?
(16) Dokładałem więc starań żeby to zrozumieć, lecz tylko powiększałem wciąż moje cierpienia.
(17) Aż wreszcie wszedłem do przybytku Boga i przekonałem się, jaki jest ich koniec.

Asaf przeszedł przez kryzys w swojej relacji z Bogiem. [słowo ?relacja? nie jest chyba najszczęśliwszym określeniem naszego związku z Bogiem, ale nie mam lepszego]. Rozumiał on, że jedną z cech Boga jest sprawiedliwość. Bóg wynagradza sprawiedliwość a karze zło. Dlaczego więc Asaf był biedny, a wielu złym ludziom dobrze się powodziło? My mamy złych polityków latających własnymi odrzutowcami, mają kierowców, służących, sztab prawników podpowiada im jak nie płacić podatków a oni niszczą kraj niemoralnymi ustawami. Asafa tak to zdenerwowało, że prawie przestał wierzyć w Boga? aż nie przyjrzał się Bogu bliżej. Kiedy wszedł do Świątyni przypomniał sobie, że Bóg nie tylko jest sprawiedliwy, ale też wieczny. Wtedy pomyślał o tym, jak ci źli kończą. Z wiecznej perspektywy nie wyglądali już tak korzystnie. Asaf nie mógł rozwinąć się w swojej relacji z Bogiem bez skorygowania sobie teologii (= kim Bóg jest i co robi) na bardziej akuratną. Może miał on wielką ilość wiary w Boga. Jednak jakość jego wiary zależała od zrozumienia tego, kim Bóg jest i co robi. (Mt 13,23 ? dobra gleba = zrozumieli)

Odpowiedź na pytanie: ?Jak ci się powodzi w Twoim życiu z Bogiem? zależy od tego, co wiesz o Bogu, kim On jest i co robi. U większości z nas wiedza ta rozwija się w czasie. Czasami musimy przejść przez kryzys, jak Asaf, zanim zapragniemy lepiej, dokładniej zrozumieć Boga ? bez tego jakość naszej wiary nie wzrośnie.

Załóżmy, że przyjaźnisz się z jakimś nauczycielem, politykiem albo pracodawcą. Nagle stwierdzasz, że nie jest on taką osobą, za jaką go miałeś. Okazał się lepszy lub gorszy, głęboki lub płytki, silniejszy lub słabszy. Miałeś z nim relację, ale bez znajomości tego człowieka albo z słabą jego znajomością. Miałeś relację z osobą, jakiej tak naprawdę nigdy nie było. Powstaje ciekawe pytanie: Jak zmienia się dana relacja, kiedy dowiesz się czegoś nowego o tej osobie? Bóg jest dla wielu ludzi miłym dziadziusiem, tolerancyjnym kumplem, dżinem z butelki. A co się stanie, kiedy odkryją, że Bóg jest suwerennym, wszechwiedzącym, wszechmocnym Bogiem, że jest i Bogiem miłości, ale też Bogiem prawdy, świętości, sprawiedliwości i zemsty, i że się nie zmienia, i że strach przed Nim jest początkiem mądrości i wiedzy?

Jak wyraził to w psalmie 73, Asaf najpierw uważał, że Bóg zawsze wynagradza na ziemi ludzi sprawiedliwych bogactwem, a zuchwalców karze biedą. Kiedy odkrył, że tak wcale nie jest, wtedy otworzyła mu się możliwość rozwoju w relacji z Bogiem. Wzrosła jakość jego wiary ? z tego powodu, że zmieniło się jego zrozumienie Boga. To samo przytrafiało się Hiobowi, Jakubowi, Jozuemu, Jonaszowi, apostołom. Co sprawiło, że Mojżesz był w większym stopniu Bożym człowiekiem niż inni Izraelici? Ano to, że więcej wiedział o Bożych drogach (Ps 103,7, Hbr 3,10). Dlaczego Dawid był ulubionym królem Pana Boga? Ano dlatego, że lepiej rozumiał charakter Boga i Jego pragnienia niż inni królowie (Dz 13,22; 1Sm 13,14).

Tak więc: Jak ci się powodzi w relacji z Bogiem i skąd to wiesz?

Oczywiście jest to bardzo szerokie pytanie. Jednak cokolwiek by się w nim nie mieściło, to wszystko zależy od twojej teologii, od twojej wiedzy na temat kim Bóg jest i co On robi. Jeżeli twoja wiedza jest błędna, wtedy taka będzie też jakość twojej wiary. Nawet, jeżeli masz jej wiele.

Podpowiadam ćwiczenie: Za każdym razem, kiedy czytasz Pismo Święte, zadaj sobie następujące pytania:

? Czego nauczyłem się stąd o Bogu?

? Co nauczyłem się o tym, co Bóg robi?

? Jak mogę rozwinąć moje zrozumienie Boga?

Nowości

21 zasad dawania z 2 Listu do Koryntian 8–9

1. Macedończycy pokazani są jako modelowy wzór dawania. Kiedy widzimy, jak inni dają, zachęca nas to,...

Jezus kuszony i testowany. Lekcje z Ew. Mateusza 4

  WSTĘP Jezus został poprowadzony przez ducha na Pustynię Judzką, żeby był kuszony przez Szatana (w....

Zasady i zastosowania z Listu do Kolosan 1

  1. Zawsze, gdy się modlimy, dziękujemy za was Bogu, Ojcu naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czynimy to,...